Youtube hirdetések indítása

A YouTube a világ második leglátogatottabb oldala a Google után, ráadásul remek eredményeket lehet elérni ezen a felületen hirdetésekkel. 

Ha olyan terméked van, ami vizuálisan bemutatható, vagy olyan vállalkozásod van, ami információval promótálható, akkor mindenképp érdemes ezen a felületen is elkezdeni hirdetni.

A Facebook és a Google display / shopping hirdetések remek kiegészítője lesz a YouTube az ilyen vállalkozásoknak, és tapasztalni fogod, hogy lényegesen kisebb a konkurencia itt.

Egy másik előnye, hogy nagyon jól be lehet építeni meglévő vagy teljesen új funnelbe a YouTube-ról érkező forgalmat és jellemzően olcsóbb a többi hirdetési platformtól a megtekintésenkénti költség.

A YouTube hirdetések a Google rendszerében működnek, így nagyon sok adat áll rendelkezésre a célzáshoz. Pont ezért, a YouTube hirdetésekkel meglehetősen pontosan lehet célozni, tehát lehetőséged van például általad választott, konkrét YouTube videókban / csatornákon megjeleníteni hirdetéseidet.

Az alábbiakban átnézzük, hogy milyen előkészületek szükségesek, ha el szeretnél kezdeni YouTube-on hirdetni, milyen kampánystratégiával állj neki és milyen sorrendben teszteld az egyes célzásokat.

Bevezetés a
Youtube ads-be

YouTube hirdetéseket a Google Ads felületéről tudsz indítani, ezért ha még nem tetted meg, regisztrálnod kell egy fiókot – ide kattintva pontos leírást találsz a folyamatról.

Ha a YouTube hirdetésekkel egyéni konverziókra szeretnél optimalizálni, (tehát például egy e-book letöltés) olvasd el az A-LEVEL Marketing Google Tag Managerrel kapcsolatos anyagát, amiben részletesen bemutatjuk az egyes Google Ads egyéni konverziók létrehozásának menetét.

A YouTube hirdetések egyik pozitívuma, hogy a Google csak akkor számít fel költségeket, ha az adott hirdetési cél teljesül (pl.: legalább 30 másodpercig nézik a videót, átkattint).

Magyarországon egyelőre lényegében csak a nagy márkák hirdetnek YouTube-on, így a friss márkák és KKV-k esetében sokkal kisebb a verseny, mint a Facebook hirdetések terén.

kiemelt összefoglaló:
Az első hideg kampányod

Mielőtt belemennénk az összes beállítás részleteibe, kiemeljük a legfontosabb infókat, hogy pontosan mit csinálj az első hideg kampányod elindításakor. 

Természetesen lejjebb részletesen kifejtjük az összes beállítást, ez csak egy gyors áttekintés a kezdéshez. 

Célszerű az első kampányodban KULCSSZAVAKRA célozni, amiket a vásárlóid / érdeklőid beírnak a Google-be (így azoknak az embereknek jeleníti meg a hirdetésed, akik YouTube-on vagy Google-n már kifejezték az érdeklődésüket). 

Később kiegészítheted ezt az egyéb, lejjebb részletesen bemutatott célzási lehetőségekkel, de azzal kezdj, hogy 3-5 kulcsszót vagy keresési kifejezést adsz meg célközönségként.

Költségkeretnek célszerű A MEGCÉLZOTT ÜGYFÉLSZERZÉSI KÖLTSÉG (TARGET CPA) 2-3X-OSÁT MEGADNI NAPI KERETKÉNT – vagyis, ha neked 2.000 Ft marad a bevételből ügyfélszerzésre, akkor napi 4-6.000 Ft-ot adj meg költségkeretként.

Kampánycélnak a WEBHELYFORGALOM – VIDEÓ – KONVERZIÓK NÖVELÉSE” kampánycélt válaszd ki, így fogja a Google a megadott keretből a leginkább megbízhatóan és költséghatékonyan hozni az eredményeket.

A következő oldalon néhány beállításra különös figyelmet kell fordítanod:

Nyelv: Válaszd ki a magyar nyelvet

Hálózatok: Zárd ki a Display Hálózatot (ez ugyanis alacsony minőségű kattintásokat hozhatna)

Megjelenés: Zárd ki a tableteket és a TV-ket, ugyanis nem valószínű, hogy TV-ről tovább kattintanak a webhelyedre

Gyakoriságkorlát:
– Megjelenési gyakoriság korlátja: 2 / naponta
– Megtekintési gyakoriság korlátja: 2 / hetente 

MEGJEGYZÉS: a fenti beállítások akkor érvényesek, ha most kezdesz el hirdetni Youtube-on, és hideg kampányt indítasz.

Az elindított kampányt nyugodtan hagyd futni 3-4 napig, majd vizsgáld meg az eredményeid:

CTR (Click Trough Rate): 1% felett jónak mondható, 1,5-2,5% között pedig kiváló.

CPV (Cost Per View): ha 30 Forint alatt van, a piac nem túl kompetitív, nem sokan hirdetnek a kulcsszavakra.

Hirdetésformátumok
áttekintése

A YouTube platformján több fajta hirdetéstípust lehetséges elhelyezni.

Ezek közül kettőre érdemes nagyobb figyelmet fordítani, mert ezek a legjobban működő hirdetéstípusok a YouTube-on. Ezek pedig az In-Stream Ads és a Video Discovery Ads.

Ezeken kívül néhány esetben további hirdetéstípusok is indokoltak lehetnek, nézzük át ezeket:

In-Stream Ads

Video Discovery Ads

A YouTube hirdetések során az „In stream ads” valamint a „Video discovery ads” a legtöbbet használt hirdetési formátumok, általában ezekkel lehet a legtöbb konverziót elérni.

A kezdetek során ezek használata javasolt, azonban léteznek ezen kívül más hirdetés típusok is, amiket a későbbiekben letesztelhetsz:

Bumper ads

In-stream non-skippable ads

Out-stream ads

Licitálási típusok
áttekintése

A Google Ads felületén különböző Ajánlattételi (Licitálási) stratégia közül választhatsz. 

Ez az ajánlattételi stratégia határozza meg, hogy a Google pontosan mire is optimalizálja a hirdetéseket a különböző célok elérése érdekében.

Ilyen lehet például hogy minél többször jelenjen meg, minél több embernek jelenjen meg vagy hogy mekkora a megcélzott költségkeret az egyes konverziókra.

Kampánycélok
áttekintése

Az egyes kampánycélok esetében mások a hirdetéstípusok, valamint a licitálási stratégiák is. 

Alapvetően egy online vállalkozás esetén a Potenciális ügyfelek, Webhelyforgalom, Termék és márka fontolóra vétele és a Márka ismertsége és elérése kampányt szoktuk használni.

Ha most ismerkedsz a Google Ads-szel, akkor a Potenciális ügyfelek és a Webhelyforgalom kampánycéllal lesz érdemes hirdetéseket futtatnod.

Célzási lehetőségek
a Youtube-on

A YouTube hirdetéseket 11 módon lehet célozni, de ezek közül nem érdemes mindegyiket használni – az alábbiakban átnézzük, hogy milyen sorrendben érdemes elkezdeni kampányokat indítani (először videómegtekintők, majd elhelyezés, majd kulcsszó alapján, és így haladva végig). 

– Már a kezdéskor érdemes használni, ha vannak oldallátogatóid illetve videó megtekintőid. Ezek az úgynevezett „legalacsonyabban lógó gyümölcsök”.

– Mindig a Konverziók maximalizálása kampánycélt válaszd.

– Tesztelj különböző időablakokat: 3, 5, 14 napos oldallátogatók.

– A célközönségnek minimum 1000 embert kell tartalmaznia, hogy retargetinget tudj használni.

– Meg lehet célozni konkrét videókat és csatornákat.

Pro tipp: A csatornák megcélzása nem igazán szokott működni, helyette sokkal jobb, ha az adott csatornáról egyenként kigyűjtöd az összes videó URL-jét és ezt célzod meg. Ha sok videót tartalmaz az adott csatorna és ezt nem akarod manuálisan csinálni, akkor a Tubesift elvégzi helyetted .

– Nagyon jó célzási lehetőség, mindenképp érdemes használni.

– Könnyű skálázni, akár elsődleges forgalomforrásnak is megfelelő.

– Nagyon sok kulcsszóra van lehetőség célozni, viszont egyszerre csak 5-10 kulcsszó ajánlott.

– Jellemzően nagyon jól szokott működni.

– A Google az általad szolgáltatott adat alapján céloz.

– Lehetőséged van megadni egy URL-t és annak látogatóit, valamint a hozzájuk hasonló embereket fogja célozni (például meg tudod adni egy versenytársad weboldalának címét).

Similarweb-en tudsz lehetséges URL-eket gyűjteni.

– Általában jól szokott működni.

– A célzás alapja az, hogy a Google szerint mit terveznek vásárolni a felhasználók.

– Google Analytics és Google Ads Audience Insights lehetőséggel megnézheted, hogyan lehet célozni az egyes közönségeket az In-Market célzással.

– Vagy nem működik, vagy nagyon jól működik. Sok tesztelést igényel ennek használata.

– Google kulcsszavakra keresés alapú célzás.

– Kb. 300-500 kulcsszót kell használj.

– Facebookos megfelelője a hasonmás közönség, viszont a Facebookos hasonmás egyértelműen jobban működik, mint a Google Ads Similar audience.

– Esetenként jól működik, viszont nagyon sok esetben nem. Le kell tesztelni, hogy nálad hogyan teljesít.

– Hasonlóan, mint a Facebookon, érdeklődési kör alapján is lehet célozni.

– Általában a Kulcsszó alapján történő célzás jobban működik, az érdeklődési kör alapú célzások sokkal tágabbak.

– Jellemzően sokat kell költeni rá, hogy jól működjön, viszont ha jól működik, akkor könnyen lehet skálázni.

– Bármely témájú videónál megjelenhet, a Google adatai alapján optimalizál.

– A Google szerinti embereknek mutatja meg – pl. ha a Google szerint valaki érdeklődik a fitness iránt, akkor megmutatja neki bármely videónál.

– Lehetőséged van életkor és nem, valamint földrajzi elhelyezkedés szerint célozni.

– Célozhatsz különböző eszközökre (A TV megjelenéseket mindig zárd ki).

Melyik célközönséget
teszteld először?

A rengeteg célzási lehetőségben kezdőként könnyű elveszni, így az alábbiakban átnézzük, hogy mely célzással érdemes kezdeni, illetve melyikeket használd majd a későbbiekben.

Alapvetően tisztában kell lenni azzal, hogy az egyes felhasználók a vásárlási döntés mely fázisában helyezkednek el jelenleg:

Vegyük példának a Tacit Gyorsítósáv tréning esetében a 4 fázist és hogy mivel lenne célszerű megcélozni az egyes döntési fázisban lévő embereket:

Ez a bemutatott célzási struktúra remekül működhet, ha kész funneled van és már hirdettél valaha Google-ben / YouTube-on.

Alapvetően, ha sosem hirdettél még YouTube-on, akkor a javasolt tesztelési sorrend a következő:

Ez a sorrend az induláshoz tökéletes. A tapasztalat alapján egy friss fiók ezzel fogja elérni a legrövidebb időn belül a legjobb eredményeket.

Amennyiben ezt az első négy célzást már letesztelted és profitábilisan futtattad, valószínűleg jókora hirdetési tapasztalatra tettél szert és már jobban átlátod a YouTube hirdetések működését.

Ha úgy érzed, ezeket a lehetőségeket már teljesen kihasználtad és költesz naponta minimum 50.000 Ft-ot kizárólag YouTube hirdetésekre, a következő javasolt sorrenddel folytasd (KIZÁRÓLAG HALADÓK!) :

Célközönségek
kizárása

A hirdetéseinkből egyértelműen ki kell zárni azokat az embereket, akik már megvásárolták a termékünket / feliratkoztak a listánkra. 

Egyrészt azért van erre szükség, hogy ne idegesítsük őket a reklámmal, hiszen ez számukra már nem releváns, az esetükben már teljesült a konverzió, másrészt pedig nem akarunk feleslegesen pénzt költeni.

A Facebook hirdetésekben egy kezdő vállalkozás esetében még nem zárjuk ki a vásárlókat a hirdetésből, mivel kifejezetten gyakori, hogy az elégedett vásárlók hasznos kommenteket hagynak a hirdetés alatt, ezzel növelve a hirdetés minőségét. Egy YouTube hirdetés esetében ez nem releváns, így a kizárásokat mindenképp alkalmazd.

Mielőtt az egyes kampányokból kizárod az adott célközönségeket, létre kell hozni azokat.

Célközönségek létrehozásához menj az ESZKÖZÖK ÉS BEÁLLÍTÁSOK – MEGOSZTOTT KÖNYVTÁR – KÖZÖNSÉGKEZELŐ menüpontba:

Itt kattints a kék + gombra, majd válaszd a WEBHELYLÁTOGATÓK lehetőséget:

A következő oldalon nevezd el a közönséged, majd a „Meglátogatott oldal” mezőbe írd be a thank you page-ed URL-jét:

Ha létrehoztad a kizárni kívánt célközönségeket, navigálj a Google Ads felületén a KÖZÖNSÉGEK – KIZÁRÁSOK – KIZÁRÁSOK SZERKESZTÉSE részhez. 

Ezen az oldalon ki tudod választani, hogy melyik kampányodból (1) szeretnéd kizárni a kiválasztott közönséget.

Az egyes létrehozott közönségeket a Böngészés (2) fülre kattintva a „Hogyan léptek interakcióba a vállalkozással?” (3) lehetőségnél találod.

Hirdetések
indítása

Mielőtt elindítanád hirdetéseid, pár dologgal tisztába kell lenned. Ilyen a megfelelő KPI számok meghatározása, az oszlopnézet beállítása, kampányok átlátható elnevezése és a költségkeret megszabása / tervezhetősége.

Az alábbiakban az ilyen előkészületeket nézzük át, hogy a későbbiekben magabiztosan tudd kezelni a kampányokat és megfelelően tudd levonni a következtetéseket.

KPI számok
meghatározása

A hirdetések indítása előtt kiemelten fontos megnézni a KPI (Key Performance Indicator) számokat.

Ezek a számok fogják megmutatni, hogy az egyes kampányaid hogyan teljesítenek és ezek alapján kell meghoznod a későbbiekben a döntést a skálázásról vagy éppen a költségkeret csökkentéséről.

A megfelelő
oszlopnézet

A megfelelő oszlopnézet beállítása és megértése különösen fontos, mivel ha nem látod, illetve nem tudod értelmezni a hirdetések mérőszámait, nem fogod tudni meghozni a megfelelő döntéseket.

Ahhoz, hogy teljesen átlásd az egyes hirdetések teljesítését, a következő mérőszámokat kell megértened, illetve megjelenítened a Google Ads oszlopjaiban:

A Google előre létrehozott mérőszámai nem mindig működnek megfelelően, ezért általában javasolt egyénileg létrehozni az oszlopok mérőszámait (Custom column), mert ezek ha jól vannak beállítva, sokkal pontosabb adatokat adnak, valamint sokkal több lehetőséget biztosítanak.

Az egyéni oszlopokkal azonban vigyázni kell, hiszen ha ennek beállításait elrontod, teljesen fals adatokat fog szolgáltatni neked, ezért létrehozásakor különösen körültekintőnek kell lenned.

Ezt az alábbi módon teheted meg:

Kattints a Google Ads kezelőfelületén a KAMPÁNYOK – OSZLOPOK lehetőségre.

Az oszlopok beállításaiban találkozni fogsz egy „EGYÉNI OSZLOPOK” lehetőséggel, ha pedig ezt lenyitod, hozzá tudsz adni saját egyéni oszlopot.

A példában egy konverziónkénti költség (Cost / Conversion) mérőszámot hozok létre az alábbi módon:

Az oszlop elnevezése után a „Képlet” résznél lehetőséged van egyéni szabályok létrehozására.

„+MUTATÓ” -ra való kattintással tudod kiválasztani a Költséget, illetve a Konverziót, a kettő közé pedig egy osztás jel szükséges:

Fontos megjegyezni, hogy ez a funkció haladóknak szól, akik sokat költenek ezen a platformon. Ha csak most ismerkedsz a Google és YouTube hirdetések világával, nyugodtan használd a Google előre létrehozott mérőszámait.

Kampányok
strukturálása és elnevezése

A kampányok elnevezése és rendszerezése során érdemes egy szisztémát követni, ugyanis nagyon hamar rettentő átláthatatlanná válhat a hirdetéskezelő, amiből elég nehéz lesz adatokat leszűrni és a megfelelő következtetéseket levonni.

Míg a Facebooknál lehetőségünk van kampány szinten (CBO) vagy hirdetéssorozat szinten (ABO) megadni a költségkeretet, addig a Google esetében csak kampány szinten lehet ez megadni. 

Az alábbiakban átnézzük, hogy hogyan is tartsd átláthatóan a hirdetési fiókod, melyek azok a hirdetési struktúrák, amikkel érdemes dolgoznod:

A hirdetési struktúra mellett fontos beszélni a kampányok elnevezéséről, hogy folyamatosan átlátható maradjon a hirdetési fiókod:

eredmények
nyomon követése

Ha igazán jól szeretnéd csinálni a hirdetéseket, érdemes nyomon követned az egyes napok alakulását.

Erre készítettünk egy A-LEVEL Marketinges táblázatot, ami iránymutatást adhat, hogy milyen adatokat is szükséges minden nap lejegyzetelned, hogy egy átfogó képet kapj a hirdetések javulásáról / romlásáról.

A táblázat kékkel jelölt oszlopjait manuálisan kell kitöltened, a többi automatikusan töltődik.

Költségek tervezése

3 gyakori hiba,
amiket kerülj el

A YouTube hirdetések során van pár olyan dolog, amire kezdőként nem is gondolnál, de csak viszi a pénzt és nem hoz eredményeket.

Ezeket a dolgokat fogjuk most átnézni, hogy mik is azok a konkrét beállítások, amiket eszközölnöd kell, hogy elkerüld a fölösleges pénzköltést:

Az első videós
hirdetésed tartalma

A Youtube hirdetések lényegében eltérnek a Facebook hirdetéseitől.

Ezen a platformon nyilvánvalóan csak és kizárólag videós formátumban van lehetőség hirdetéseket megjeleníteni és a Facebook-tól eltérő képaránnyal kell dolgozni.

Ez összességében azt jelenti, hogy szinte teljesen a 0-ról kell új hirdetéseket létrehozni a YouTube felületére, viszont mindig tartsd szem előtt, hogy a kész mindig jobb, mint a tökéletes.

Indítsd el nyugodtan az első még nem annyira profi videós YouTube hirdetésed, ezáltal te is tanulsz, valamint a Google is adathoz jut.

A YouTube videókat érdemes script alapján leforgatni és megvágni, a következőképpen:

A videó első pár másodperce az egyik legfontosabb eleme a hirdetésednek. Itt fog eldőlni, hogy tovább nézi a hirdetésed vagy egyszerűen csak átugorja azt.

Egy jól sikerült hook-kal sokak fogják tovább nézni a videót, olyanok is, akik nem a célközönségedbe tartoznak. A következő része a videónak mindenképpen olyan tartalom legyen, ami után már csak a releváns célközönség nézi tovább a videót.

Példa erre egy online marketing ügynökség esetén: „Ha nem szeretnél online rendszerekkel több vásárlót, akkor nyugodtan ugord át ezt a videót”.

Miután már megfogtad a potenciális célközönségednek a figyelmét, a következő lépés, hogy bemutatod mit is ajánlsz nekik és milyen hasznuk származik majd ebből.

Sok felhasználót már az eddigiekkel meg lehet győzni, így a hirdetés következő építőkockája egy Call To Action legyen.

Fontos, hogy pontos instrukciókat adj, hogy mit is kell csinálnia (pl: kattints a videóra és kérd az ingyenes esettanulmányt a weboldalunkon).

Akik eddig nézik a videót, valószínűleg érdekeltek abban, amit kínálsz nekik.

Következő lépésként, mutasd be a terméked / szolgáltatásod eredményeit, valamint elégedett vásárlók, ügyfelek véleményét.

A hirdetés végére egy újabb CTA kerüljön, szintén pontos instrukciókkal, hogy mit tegyen a felhasználó.

Ez a script bizonyítottan jó eredményeket hoz egy infoterméket / szolgáltatást nyújtó vállalkozás esetében, azonban ha webshopod van, a következőket is figyelembe kell venned:

Az alábbiakban bemutatok pár könnyen reprodukálható YouTube hirdetést. Az ilyen hirdetések elkészítése nem vesz sok időt igénybe, mégis jó eredményeket tudsz vele elérni a YouTube-on.

Az itt található hirdetésekben a videók az alábbi 3 elemből épülnek fel:

– Egy része stock videó, amik elérhetőek többek között az Envato Elements videótárában.

– Képek / videók a saját termékről.

– Narráció.

A következő videók nagy márkák YouTube hirdetései. Ezeket az előzőektől nehezebb reprodukálni, viszont ez lehet a következő lépcsőfok a vállalkozásodban, amennyiben már nagyobb keret áll rendelkezésre és egy profi stábot tudsz megbízni a hirdetések forgatásával:

Organifi – Webshop

Dollar Shave Club – Webshop

Kinobody – Tanácsadó

Jon Mac – Tanácsadó

Indítsd el
az első hirdetésed

Összességében az első hirdetésed elindításakor az alábbi folyamaton menj végig: